Мета: узагальнити
знання учнів з теми «Природа навколо нас». Формувати уміння виділяти головне,
порівнювати, групувати. Розвивати мовленнєві навички школярів,
спостережливість, допитливість. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання:
комп’ютер,
екран, відеозапис фізкультхвилинки, аудіозапис звуків дзюрчання струмка, співу
птахів, шуму вітру мультимедійна презентація до уроку, інтерактивне панно,
пазли із зображенням рослин, силуетні малюнки із зображенням рослин і тварин.
Форми
роботи: індивідуальні, в парі, групові.
Тип уроку: урок узагальнення та
систематизації знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Створення емоційного настрою
1. Привітання.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром!
Давайте, діти, всі скоріше!
Повернімось до гостей,
Посміхніться всім миліше,
І промовте : «Добрий день!»
Посміхніться всім миліше,
І промовте : «Добрий день!»
(Слайд 2)
Ми вам раді люди добрі,
І вітаємо щиро вас!
І запрошуємо ласкаво
На урок у 1 клас.
2. Гра «Я бажаю тобі успіху...»
Сьогодні у
нас незвичайний урок,
Сьогодні
ми зробимо ще один крок
В країну
Природи, в країну чудову.
Що нас там
чекає - нам ще невідомо
Рукою
легенько я лише махну
І в край
цей чудовий вас всіх поведу.
3. Барометр настрою.
- Сядьте зручніше, розслабте щічки, губки, плечі.
Дихання рівне й спокійне. Очима подивилися вгору, вниз, вправо, вліво, закрили
очі.
- А тепер
уявіть, що ви – квітка, а ваші долоньки – бутони. Наша квіточка повільно розкривається... і стає такою
гарною квіткою.
- Відкрийте
очі. Який настрій викликає у вас ця квітка? (Слайд
3)
(Радісний
чудовий, захоплюючий, приємний, чаруючий, вражаючий)
- Подаруйте посмішку один одному і берімося до
роботи.
II. Актуалізація
об'єктивного досвіду
1.
Повідомлення
синоптиків.
-
Діти, сьогодні я зустріла Сороку
– Білобоку. (Слайд 4) Вона летіла на
урок і хотіла б знати, чи вмієте ви за природою спостерігати? Тож
давайте їй розкажемо!
•
Яка зараз пора року ? (Слайд 5)
•
Який місяць? Число? День тижня?
•
Чи гріло сонечко ?
•
Який був стан неба?
•
Чи є надворі вітер? Опади?
IIІ. Повідомлення
теми, мети, завдань уроку
1.
Ігровий
момент.
-
Сьогодні до нас на урок завітала моя колега – вчителька з
лісової школи Тітонька Сова. Вона дуже хоче перевірити, чи багато вже знають
мої учні. Сьогодні на уроці нас чекає багато цікавих завдань, які допоможуть
вам закріпити здобуті на попередніх уроках знання з теми «Жива природа», а також навчать
бережливо ставитись до природи.
-
Готові до їх виконання? Тоді вперед!
2.
Робота з презентацією.
Подивись,
мій милий друг,
Що
знаходиться навкруг?
Місяць
з зірочками сяє, (слайд 6)
Вітер
з квіточками грає, (слайд 7)
Хмарка
в небі пропливає.
Небо
ясно - голубе,
Сонце
світить золоте,
Повітря
чисте і трава,
Вода
прозора мов сльоза, (слайд 8)
Комахи,
звірі і птахи (слайд 9)
Людина
і погода – (слайд 10)
Усе
це навкруги…Що, діти? ( природа).
IІІ. Мотивація навчальної
діяльності
1. Стадія
рефлективного аналізу.
-
Подивіться
на екран, що ви бачите? (Слайд 11)
-
Як це можна назвати одним словом?
Пригадайте:
-
Що таке природа?
-
На які 2 групи поділяємо
природу? (Слайд 12)
-
Що належить до живої природи?
-
Що належить до неживої
природи?
2. Вступна
бесіда з елементами розповіді.
- Тваринний і рослинний світ -
надзвичайно цікавий. Словом «тварина» ми називаємо і маленьку мурашку, і величезного
слона, а до рослин відносимо і тоненьку стеблинку, і величезного дуба. Скрізь,
куди не поглянь, побачиш рослин і тварин. Високо в небі шугають птахи. Навколо
квітів кружляють комахи.
Миші та полівки
шарудять у траві. У ґрунті риються черви. Ніхто не знає напевно, скільки видів
рослин і тварин є у світі.
- Мандруємо далі.
Давайте пригадаємо, на які 3 групи розподіляється жива природа? Перевіримо ваші знання. Отже, жива природа
розподіляється на три групи:(слайд 13)
-
рослини
-
тварини
-
люди
В природі поряд живуть люди, тварин, рослини. Усі
вони відрізняються один від одного. А що їх об'єднує?
-
Тварини і рослини, — це живі
організми. Які ознаки властиві живим організмам? А тепер ваші знання перевірять
вовчик із зайчиком із Лісової школи. (Слайд 14)
-
Молодці!
Добре попрацювали.
ІV.
Систематизація знань
1. Бесіда.
-
А
зараз ми подорожуємо далі і потрапляємо до царства рослин.
(Слайд 15).
Будь яка рослина складається з частин. Ці частини
називаються органами. Кожен орган має свою назву.
-
Діти,
з яких частин складається рослина? (Корінь, стебло, листя, квітки, плоди, насіння).
-
Мудра
Сова хоче перевірити ваші знання і пропонує подивитись на рослину і показати
кожну її частину. (Слайд 16)
1.
Робота в парах. Гра «Об’єднай у групи».
-
З таких частин
складаються всі рослини, але вони бувають різні.
-
Діти, ви любите
складати пазли?
-
Мудра Сова хоче
перевірити ваші знання і пропонує вам попрацювати в парах, скласти пазли і
відповісти, що ви отримали?
І ряд – дерево: дуб, береза.
ІІ ряд – кущ: калина, бузок.
ІІІ ряд – трава: барвінок, ромашки.
-
А з чого видно,
що дуб - це дерево? (Слайд17) (Стебло міцне і дерев'янисте тверде - стовбур)
-
Бузок - це кущ? (слайд
18) ( Від кореня
росте декілька міцних твердих стебел)
-
Пролісок – це
трав’яниста рослина? (Слайд 19) (Стебла м’які, соковиті, зелені)
-
Давайте подивимось
на екран і зробимо висновок: (слайд20) всі рослини поділяються на три групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини.
-
А чим вони
відрізняються один від одного? (Стеблом)
2. Фізкультхвилинка від Мудрої Сови «Раз, два, три». (Слайд 21)
Хто
ж це, хто ж це вже втомився
І
наліво похилився?
Мабуть,
всім нам треба встати,
Фізкультпаузу
почати.
3. Мозковий штурм «Світ тварин».
3. Мозковий штурм «Світ тварин».
-
Діти, хто любить їсти зелену травичку?
Тож разом з Мудрою Совою ми подорожуємо далі і потрапляємо у царство
тварин. (Слайд
22)
-
Пригадайте,
до якої природи належать тварини? Чому?
Бліц-опитування.
Тварин
дуже багато. Тварини, що відрізняються між собою формою тіла, розміром,
забарвленням, зовнішнім виглядом, належать до різних видів.
За певними ознаками
серед них також виокремлюють різні групи. Згадаймо їх.
• Лисиця,
ведмідь, вовк — це... (звірі).
(Слайд 22)
• Яка
істотна ознака звірів? (Тіло вкрите
шерстю)
• Лелека,
горобець, ластівка — це... (птахи).
(Слайд 23)
• Яка
істотна ознака птахів? (Тіло вкрите
пір'ям)
• Бджола,
комар, сонечко — це... (комахи).
(Слайд 24)
• Яка
істотна ознака комах? (6 лапок)
• Карась,
щука, лящ — це... (риби). (Слайд
25)
• Яка істотна ознака риб?
(Тіло вкрите слизькою лускою)
Гра «Хто де живе?»
• Як
називають тварин, які живуть поруч із людиною? (Свійські) (Слайд26)
• Як називають всіх інших тварин? (Дикі) (Слайд27)
Гра «Впізнай тварину». ( Діти
загадують загадки про свійських тварин)
Невеликий він на зріст,
Має вуса, має хвіст.
На сосисках знається,
Лапкою вмивається. (Кіт) (Слайд 28)
Має ноги, як лопати,
Гордовитий та пихатий:
Неабиякого роду!
Довгошиїй, любить воду. (Гусак) (Слайд
29)
У пуховому халаті
Ходить пані коло хати.
А як сяде до гніздечка —
Почастує нас яєчком. (Курка) (Слайд 30)
Повновида діжка
На чотирьох ніжках.
Ззаду шило чи гачок,
А спереду п'ятачок. (Свиня) (Слайд 31)
Два штики на голові,
Помахайлом довгим
хвиська,
Спить у теплому хліві,
Влітку йде на пасовисько. (Корова) (Слайд
32)
Куций хвіст, але не заєць.
Хоч не бик, а роги є.
Хто тварину цю не знає?
Молоко вона дає. (Коза) (Слайд
33)
Дуже симпатична пані
У пуховому жупані.
В одязі купалася,
А суха зосталася. (Качка) (Слайд
34)
Гра «Так чи ні».
(Вчитель
читає твердження, а діти відповідають «так» або «ні»).
-
Дикорослі рослини
– це рослини, які вирощують люди. (Ні)
-
Тварини, яких люди
розводять у своєму господарстві називають дикими. (Ні)
-
Горобець – це перелітний птах. (Ні)
-
Бджола – це
комаха. (Так)
-
Сорока – це
зимуючий птах.(Так)
-
Тварини, які самі
добувають їжу і влаштовують житло називають дикими.(Так)
-
Комахи мають 10
ніг. (Ні)
-
Істотна ознака
комах – це 6 ніг. (Так)
-
Риби дихають
киснем, розчиненим у воді. (Так)
-
Тварини – це
частина живої природи. (Так)
-
Риби можуть жити
як у солоній, так і у прісній воді. (Так)
-
Тіло вкрито пір’ям
– це істотна ознака комах. (Ні)
-
Найчисленніша
група тварин – це комахи. (Так)
4.
Фізкультхвилинка.
Що ж, мабуть
прийшла пора
Всім нам відпочити
Хочу на фізкультхвилинку
Усіх запросити.
5. Бесіда з коментарем учителя «Роль тварин і рослин в
житті людини». (Слайд 35 -
36)
-
У природі все взаємопов'язане.
Люди не можуть обходитись без рослин, тварин. Давайте пригадаємо, яку ж роль
відіграють рослини й тварини в житті людини.
-
Отже, природа забезпечує людей
всім необхідним для життя. Тому ми маємо бережливо ставитися до природи, бути
вдячними за ті дари, які від неї отримуємо. Дуже багато цікавої інформації про
тваринний і рослинний світ ви можете дізнатися з книг, енциклопедій.
V.
Закріплення знань, умінь і навичок
1.
Дидактична вправа «Прикрась панно».
- А наостанок засадимо наш ліс, запустимо в нього звірів, птахів, комах і зробимо все для того, щоб ці тварини ніколи не зникли, щоб вони завжди радували нас своїм співом, чарували своєю красою, дивували своєю могутністю.
(У кожної дитини на парті малюнок із зображенням тваринки, дерева. Діти виходять до дошки і оформляють панно, прикріпляючи дерева, заселяючи ліс тваринами, птахами, комахами, коментуючи до якої групи вони належать і чому).
2.
Художнє слово.
- А про те, як потрібно ставитись
до природи, ми розкажемо словами віршів.
(Кожен
учень розказує вірш про природу).
Гірко
плаче деревце,
Тільки
сліз не видно.
Хтось
пошкодив гілочку -
Він
вчинив негідно.
Гілочок
на дереві,
Діти,
не ламайте.
Хай
ростуть зеленими,
Ви
про них подбайте!
Різні
в світі є комахи:
Бджоли,
коники, мурахи,
І
метелики легкі,
Бабки-льотчиці
прудкі…
Знай:
комахи, хоч маленькі,
Діточки
природи - неньки,
Нам
не варто їх ловити:
Всі
комахи хочуть жити,
Так,
як птахи і звірята,
Як
і ми з вами, малята.
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку, не
топчи травичку!
В зелені діброва, в
китицях калина.
Глянь,
яка чудова наша Україна!
Природа
нам – це рідний дім,
Вона
усім – як мати,
Щоб
завше лад був в домі тім,
Про
це нам треба дбати.
Не
рви, не знищуй, не руйнуй –
Це
заповідь для тебе.
Красу
планети не зіпсуй –
Вона
одна під небом.
VІ. Підсумок уроку
- Ось і закінчилась наша мандрівка світом живої
природи. Багато чого ви дізнались, побачили. І я впевнена, що ви зробили для
себе висновок на все своє життя: «Природу треба берегти, як рідну матір!»
Все, що нас оточує: травинку і квіточку, кущик і деревце, кожну пташку і
мурашку, бо без них буде сумне наше життя. Хай душі ваші стануть добрішими, а
серця теплішими.
-
Отже підсумуємо,
що таке
природа?
-
Яка буває природа? Що належить до живої
природи? Що є ознаками живих організмів?
-
Що дає людині
природа? (Природа дає людині тепло,
повітря, воду, їжу. Люди виготовляють із
різних матеріалів предмети вжитку. А ще ми милуємося красою природи)
Вправа «Мікрофон»
-
Закінчіть речення: «Найцікавішим на уроці
було для мене те...», «Мені запам′яталося…,
здивувало..., сподобалося…» .
-
Чи задоволені ви
своєю діяльністю на уроці? (Якщо задоволені, поплескайте собі в долоньки і
промовте «Я сьогодні молодець!»)
-
Бажаємо
успіхів! (Слайд 37)
Тема. Риби
Мета: ознайомити учнів з
ознаками риб, з особливостями їх будови.
Формувати уявлення учнів
про різноманіття навколишнього середовища.
Розвивати уміння порівнювати та
узагальнювати отримані знання.
Сприяти розвитку уваги, пам’яті
учнів, вмінню міркувати: аналізувати, зіставляти, порівнювати і виділяти
головне.
Обладнання: ілюстрації; таблиці
із зображеннями риб, комах; малюнки; картки; підручник «Природознавство», зошит
Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак.
Тип уроку:
урок формування нових знань, умінь, навичок.
Хід уроку
I.
Організаційний момент
1.
Створення
ситуації успіху.
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Щоб урок пройшов цікаво,
Всі берімося до справи.
2.
Хвилинка спостережень.
Підсумок
фенологічних спостережень.
– Яка сьогодні погода?
(Визначення погоди із
використанням карток з умовними позначеннями).
– Які зміни відбулися у природі?
II.
Актуалізація знань, умінь і навичок
1. Фронтальна
бесіда.
– З якими групами тварин ознайомилися на попередніх уроках?
– Яка характерна ознака комах?
–
Яких комах запам’ятали?
–
Яке значення мають комахи для природи?
2.
Гра «Відгадай загадку – покажи відгадку».
На
дошці малюнки із зображенням різних комах. Учитель загадує загадку, учні
відгадують її. Потім на дошці показують відповідний малюнок.
Стежиною
До лісу буйні шати,
Трудівничок
Вертається до хати.
Його й не видно
Від землі, малого,
А тягне – більш
Від себе від самого. (Мураха)
До лісу буйні шати,
Трудівничок
Вертається до хати.
Його й не видно
Від землі, малого,
А тягне – більш
Від себе від самого. (Мураха)
У живого
гвинтокрила
На спині прозорі
крила.
Кольорові шати
Любить мандрувати.
(Бабка)
У червоного
малятки
На спині
краплини-цятки:
Чорні вуса, голова,
Любить лагідні
слова. (Сонечко)
Ця маленька
трудівниця
Мед збирає як
годиться:
Все у вулик, все у
соти,
Не цурається
роботи! (Бджілка)
ІII. Мотивація
навчальної діяльності.
3.
Вправа «Усміхнися».
Тато запитує
у сина:
–
Ти яку рибу хочеш спіймати?
–
Кабачок.
–
Немає такої риби!
–
Як це немає? Ікра є, а риби немає?!
–
Які речовини не розчиняються у воді?
–
Риби!
На уроці
вчителька запитала:
– Яких риб ви знаєте?
– Мокрих і слизьких – відповів Вовчик
– Чим покрите тіло риби?
– Водою!
– Назви яких тварин ви почули у смішинках?
4.
Робота над загадкою.
Голова є, шиї немає.
Очі є, а брів немає.
Без ніг, а швидко пересувається (Риба).
ІV. Повідомлення теми та мети уроку
-
Сьогодні на уроці ми дізнаємось хто такі риби, де вони
живуть, які їхні ознаки?
V. Формування нових знань, умінь і навичок
1. Бесіда з елементами розповіді.
Робота з підручником (с. 59).
– Розглянь на малюнку тварин.
– Як їх можна назвати одним словом?
– Яких з них ти знаєш?
Цих тварин
називають рибами. Представники цієї групи тварин пересуваються лише плаваючи.
Риби живуть в океанах, морях, річках і ставках.
Риби – тварини, які відрізняються
розмірами, формою тіла, забарвленням. Якщо акваріумні рибки завдовжки всього
кілька сантиметрів, то акули – до 10м. У камбали тіло сплюснуте, у сома,
навпаки, - видовжене з великою головою. Забарвлення риб також дуже
різноманітне.
Проте, якими б різними не були б
риби, всі вони мають спільну ознаку: їхнє тіло вкрите лускою та слизом.
2.
Бесіда за малюнками
таблиці «Риби» з елементами розповіді.
–
Знайдіть у риби
голову, тулуб, плавці і хвіст.
–
Назвіть
частини тіла риби.
–
Пригадайте,
яке тіло риби на дотик.
–
Чим вкрите тіло
риб? (Лускою)
–
Навіщо рибам потрібні плавники і хвіст?
Плавці допомагають рибам плавати. Хвостовий плавець – головний орган руху. Спинний плавець
допомагає розсікати воду, надає тілу стійкості у воді (риба не перекидається).
А також захищає рибу від пошкоджень А грудні і черевні плавці підтримують стан
рівноваги.
–
Де живуть риби?
(Риби можуть жити як у солоній, так і у прісній воді)
–
Яких риб ви
знаєте?
–
Чим дихають риби?
Висновок: риби – тварини, тіло яких вкрите слизькою лускою. У них є
голова, тулуб, плавці, хвіст. Живуть у водоймах.
3.
Робота за малюнками.
–
Розгляньте малюнки (лебідь, сом, бобер, крокодил, морський коник, качка,
щука).
–
Хто на них зображений?
–
Що об’єднує цих тварин? (Життя цих тварин пов’язане з водою.)
–
Назвіть тільки риб. За якими ознаками ви
визначили приналежність цих тварин до риб? (Тіло риб укрите лускою)
4.
Фізкультхвилинка.
В підводному царстві розминка.
Настала фізична хвилинка.
Втому проженемо руками.
Вгору їх піднімемо з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила, розправимо
І до плечей їх поставимо.
Коло вперед покрутили,
Потім назад повторили.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили.
Потім наліво поклали,
Потім направо. І стали.
Рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.
5.
Повідомлення вчителя про життя риб взимку.
Вам цікаво, як живуть
риби взимку? Адже вони ніяк не можуть полетіти з річки до теплого моря.
А взимку, здається, найнезатишніше місце – це глибини ставків та річок.
Там, як ми всі знаємо, мокро і холодно. А то й взагалі твердо. Тобто вода
перетворюється на кригу.
Насправді рибі під водою не
мокро. Та й замерзнути вона не боїться, бо не надто мілкі річки і ставки не
замерзають до дна. Тож під кригою риби живуть своїм риб’ячим життям.
Риби-ведмеді
Деякі риби на зиму…
впадають у сплячку! Ну просто як ведмеді! У них навіть такі собі барлоги є.
Називаються вони – зимувальні ями. Теплолюбні риби, такі, як короп, карась,
лин, ще в жовтні-листопаді збираються у величезні зграї і стають у зимувальних
ямах. До кінця лютого риби стоять там, майже не рухаючись і ледве дихаючи.
Цікаво, що в зимувальні ями риби «пакуються» за розміром. В одній ямі –
величезні, в іншій – трохи менші. Так краще зберігати тепло.
А от яскраві
окуні зимують коло підводних джерел. Адже температура там зазвичай
вдвічі вища, ніж в інших місцях водойми: від +8 до +10оС. Окрім
того, джерельна вода насичена киснем. Та згодом окуні повертаються до звичного
життя. А от карасі зариваються під затонулим листям чи пірнають у мул. І
чекають там, поки температура води не стане хоча б +3,5оС.
6. Фізкультхвилинка
– релаксаційна «На морському дні».
VІ. Узагальнення і закріплення
вивченого матеріалу
1. Робота в парі (с.
59 підручника).
2.
Робота в
зошиті (с. 26).
3. Гра «Криптогами».
Куала (акула), раська (карась),
порок, (короп), укащ (щука).
4. «Хвилинка-цікавинка
«Чого бояться риби?».
Усі риби бояться, що
крига вкриє всю поверхню і у воді не вистачатиме кисню. Риби проганяють воду
через зябра саме для того, щоб виловити кисень. Так вони дихають. Та крига
накриває воду дуже щільно. І за деякий час риби починають задихатися. В холодні
зими в річках і озерах можуть загинути тонни риби! Тому люди пробивають в
кризі ополонки – віддушини. В них вставляють пучки очерету – так ополонка довго
не замерзне. До таких віконець відразу припливає багато риби – подихати. І тоді
її можна хапати просто руками! Але ніхто цього не робить. Адже в цей
момент риба – не здобич, а жива істота, яка прийшла по допомогу.
VІІ. Підсумок уроку.
Бесіда за запитаннями.
– Чи сподобався Вам урок?
– Що нового Ви дізналися на уроці?
– Яких тварин можна тримати вдома?
– Як за ними доглядати?
Тема. Птахи
Мета: ознайомити учнів з ознаками птахів; навчити визначати птахів, описувати їх; формувати
поняття «осілі птахи», «перелітні птахи»; розвивати спостережливість, пам'ять, увагу; виховувати
в дітей дбайливе ставлення до пернатих друзів, любов і милосердя до всього
живого на землі, бажання піклуватися
про птахів.
Обладнання: ілюстрації; таблиці
із зображеннями птахів, риб, комах; малюнки; конверти з картками, підручник
«Природознавство» Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак, зошит.
Тип уроку:
урок формування нових знань, умінь, навичок.
Методи і прийоми: словесні (розповідь,
бесіда, пояснення), наочні (демонстрація малюнків), практичні (індивідуальні
завдання, робота з підручником, зошитом, спостереження).
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент
1.
Створення
ситуації успіху.
Усі сідайте тихо,
діти.
Домовляймось –
не шуміти,
Руку гарно
підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати,
Щоб не
було нам мороки.
Всі
готові до уроку?
Тож,
гаразд, часу не гаймо,
Наш
урок розпочинаймо.
2.
Хвилинка спостережень.
Гра «Доповни речення» (метод «Мікрофон»).
-
На календарі…
число, … місяць, ... пора року.
-
На небі.... (сонце, хмари).
-
Погода порадує
сьогодні нас... (вітер, опади).
-
Порівняно з
минулим тижнем ….
II.
Актуалізація знань, умінь і навичок
1.
Фронтальна бесіда.
-
З якими групами
тварин ознайомилися на попередніх уроках?
-
Назвіть відмінні
ознаки комах? Риб?
2.
Гра «Риби і комахи».
(Демонстрація малюнків із зображенням тварин. Зображення риби – діти плескають в долоні, зображення комахи – піднімають руки догори).
III. Мотивація
навчальної діяльності. Створення проблемної ситуації
1. Робота в парах.
- Кружечками закрийте риб.
Квадратами – комах.
Перевірте один в одного виконане завдання. Якщо все правильно і ви згодні з товаришем,
підніміть руки.
-
Чи всіх тварин ви закрили
фішками? (Ні)
- Хто залишився? (Пташка)
ІV.
Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці вас чекає багато цікавих
завдань, під час розв’язання яких ви ознайомитеся з птахами, їх будовою, характерними ознаками. Це вам
допоможе відрізняти птахів від інших тварин та дбайливо ставитись до пернатих друзів.
V. Формування
нових знань, умінь і навичок
1. Бесіда з елементами
розповіді.
-
До
якої групи тварин відноситься метелик? (До комах)
-
А
півень? (До птахів)
-
Чи
знаєте ви тваринку, що схожа на білку, але вміє літати з дерева на дерево?
-
Це
білка-летяга. Зверніть увагу на ілюстрацію із зображенням даної
тварини.
-
Як ви думаєте, це птах чи ні?
-
Чи є кажан птахом?
Щоб дати правильну
відповідь, потрібно знати характерну ознаку птахів, яка відрізняє їх від інших
тварин. Уміння літати – не підходить, бо ми знаємо, що не тільки птахи літають,
але й, наприклад, комахи. А ось курка, страус, півень, пінгвін не літають або погано літають.
Тіло кажана вкрите шерстю, а крила в нього з перетинками. Білка-летяга також
вкрита шерстю, пір’я в неї немає. Отже, кажан і білка-летяга – це не птахи. То хто ж такі птахи?
2.
Робота з підручником (с. 60).
- Розгляньте
фото на с. 60. Як одним словом можна назвати зображених тварин? Які із зображених птахів тобі відомі?
- Який
зовнішній вигляд має птах?
- Давайте визначимо головну ознаку
птахів, за якою можна їх впізнати.
- Чим вкрито тіло птахів? (Пір’ям).
- Це головна ознака всіх птахів.
3.
Бесіда за
малюнками таблиці «Птахи».
- Розгляньте
малюнок із зображенням гуски.
Знайдіть у неї голову, дзьоб, шию, тулуб, ноги, крила, хвіст.
Назвіть частини тіла птаха.
Знайдіть у неї голову, дзьоб, шию, тулуб, ноги, крила, хвіст.
Назвіть частини тіла птаха.
- Чим вкрито
тіло гуски? (Пір’ям)
- Де вона живе?
- Як називають пташок,
за якими доглядають люди? (Свійські)
- Яку ще групу
пташок, крім свійських, ви знаєте? (Дикі
пташки)
Де живуть дикі пташки?
Де живуть дикі пташки?
- Що вони їдять?
Отже, курка, качка, гуска, сорока, горобець,
ластівка, лелека, дятел, синиця, страус, пінгвін – це птахи. Вони мають голову, шию, тулуб,
хвіст, ноги. У них є дзьоб і крила. Тіло птаха вкрите пір’ям.
4.
Фізкультхвилинка.
Ми до сонечка
дістали,
Підтягнулися.
Мов дерева, похитали гілками.
Посміхнулися.
Наче пташки полетіли,
І на місце дружно сіли!
5. Бесіда про осілих і перелітних птахів. Робота
з малюнками.
- Які з цих птахів вам відомі?
- Де ви їх зустрічали?
- Яких з них можна зустріти влітку, восени, взимку?
Птахи, які
живуть у нас весь рік, називають осілими. Спробуйте їх назвати.
Птахи, які прилітають до нас навесні,
називають перелітними. Назвіть їх.
6.
Робота з
підручником (с. 61)
Розгляньте на малюнку перелітних птахів.
Розкажіть про
зовнішній вигляд однієї з пташок за планом.
7. Опис птаха.
План
1) назва;
2) свійський чи дикий;
3) водоплавний чи ні;
4) перелітний чи осілий;
5) де мешкає;
6) чим живиться;
7) чим корисний людині.
8. Фізкультхвилинка
- релаксаційна.
(Діти уявляють,
ніби здійснюють мандрівку лісом, слухаючи щебетання птахів).
9.
Дидактична гра
«Хто
де зимує?»
- Оберіть малюнки пташок, які зимують у нашій
місцевості.
(У кожного
учня на парті малюнки із зображенням різних птахів.)
- Що вам про них відомо?
- Як ви допомагаєте птахам пережити холодну зиму?
V. Узагальнення
і закріплення вивченого матеріалу.
( 1. Дидактична гра
«Продовж речення».
Птахи – це синиця,..
Тіло птахів вкрите...
2.
Робота в зошиті.
(Завдання 2 у зошиті з друкованою основою, с. 27).
3.
Міркування.
-
Чому птахів потрібно охороняти?
Що можуть
зробити діти, щоб зберегти, примножити кількість птахів, привабити їх у сади,
ліси, поля, городи .
- Чому птахів
треба підгодовувати взимку?
VІ. Підсумок уроку.
1. Бесіда (метод
«Мікрофон»).
- Що цікавого
ви дізналися на уроці?
- Яких птахів запам’ятали?
- Яка їх істотна
ознака?
- Де ви
зустрічалися з пернатими друзями?
- Яких птахів
шанують в Україні?
- Чому треба
оберігати пташок?
- Як люди
піклуються про пернатих друзів взимку?
- Як ви можете допомогти птахам?
Ми з вами дізналися дуже багато нового про пташиний світ. Птахи приносять
користь людям, радість та хороший настрій. Дорогі першокласники,
хотілося б вам побажати ніколи не забувати про наших пернатих друзів!
Використання художнього слова.
Ніколи не
зробимо шкоди
Ми пташці у
ріднім краю
Нехай
звеселяють природу –
Співають для
нас у гаю.
Ми друзі і
вірні, і щирі,
Бо ми бережем
повсякчас
Пташок, що
літають у вирій,
І тих, що
зимують у нас.
2. Оцінювання учнів (вербально-графічне)
За вашу плідну працю, активність, цікаві відповіді, я дарую
вам малюнки із зображеннями пташок. Нехай вони стануть
вам доброю згадкою про наш урок.
Тема. Звірі.
Мета: продовжувати формувати уявлення
дітей про тварин, зокрема про звірів, розширити знання про деяких диких тварин,
учити дітей встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в природі, учити
описувати спільні і відмінні ознаки тварин; прищеплювати любов до природи,
бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: малюнки, таблиці, загадки,
підручник Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент
Щоб урок нам
розпочати,
Треба вголос
проказати:
Я уважний і
серйозний,
Хоч іще малого
зросту.
Впевнений, кмітливий
я,
Прагну здобувати
знання.
2. Хвилинка спостережень.
- Ми з вами
знаємо , що тварини можуть передбачати погоду. Давайте пригадаймо деякі з них з
попередніх уроків.
- Чим більші під осінь
мурашники – тим суворіша зима.
-
Рано восени почнуть линяти кури – зима буде
теплою.
-
Перед
сніговицею галки та ворони голосно кричать.
-
Взимку горобці дружно цвірінькають – на відлигу.
-
Білка
робить великий запас горіхів – чекай холодної зими.
-
Снігур
співає на сніг і завірюху.
-
Синиці
починають зранку пищати – вночі буде мороз, ховаються під дах – на хуртовину.
-
Сорока
літає поблизу житла, лізе під стріху – буде завірюха.
-
Білка
мостить гніздо низько – на морозну зиму, а високо – зима буде теплою.
-
Пес на снігу згортається калачиком – на
мороз.
- Кішка лежить клубком – на мороз, качається
– на гарну погоду, міцно спить – на тепло, шкребе пазурами стіну – на негоду.
II.
Актуалізація знань, умінь і навичок
1. Гра «Я почну, а ти закінчуй».
-
Птахи живляться…
-
Восени комахи ховаються…
-
Птахи, які на зиму відлітають у вирій – називаються…
-
У теплі краї птахи відлітають, тому що
бояться …
2. Вправа «Птахи».
-
Давайте пригадаємо, які птахи відлітають у в теплі краї.
-
Чим ми можемо допомогти тим птахам, які залишилися?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Створення проблемної ситуації
1. Відгадування загадок.
Я труд поважаю,
Вcе літо літаю
У поле, до гаю,
Збираю медок
З різних квіток.
Кого не злюблю,
Того жалом колю. (Бджола)
- До якого групи тварин
відноситься бджола?
- Доведіть, що бджола – це комаха.
- Яка загальна ознака всіх комах?
У ставку найбільша злюка –
- До якої групи тварин відноситься
щука?
За вікном сніжок,
Піднялася віхола,
Але бачу я пташок,
Що сидять під стріхою:
Чив-чив-чив, чив-чив-чив,
Хто співати їх навчив?
Сірі пташенята ці –
То, звичайно…(горобці).
-
До якого виду тварин
відносяться горобці?
Хвіст куценький, довгі вуха,
Має в шафі два кожухи.
Влітку одягає сірий,
Ну а взимку – теплий білий. (Заєць)
В
мене шубка з колючок,
В мене
сіра спинка,
Ніс,
як чорний п'ятачок,
Очі
– намистинки.
Здогадався, мабуть, всяк,
Що зовуть мене... (їжак).
- Як можна їх назвати? До якої групи
тварин віднести?
- Чому це не
комахи? Не риби? Не птахи?
V. Повідомлення теми і мети уроку
- Ось сьогодні на уроці ми це й
дізнаємося. Попрацюємо в групах, побуваємо справжніми дослідниками і дізнаємося
про новий вид тварин, їхню поведінку, спосіб життя.
VІ. Формування нових знань, умінь і
навичок
1.
Гра «Відгадай тварину».
Мисливці знають його як звіра спритного,
кмітливого, витривалого і аж ніяк не боягуза. Втікаючи від ворога, він може
робити стрибки до 5 м.
Якщо за ним женуться, він заплутує сліди і втікає. У нього дуже багато ворогів.
Це і лисиці, і вовки, і собаки, і хитрі птахи, і мисливці. Один його порятунок
– швидкі ноги.
Влітку їсть траву, а взимку, коли
сніг глибокий, їсть гілки кущів, кору дерев. Нір не риє, а влаштовує будиночок відпочинку в
неглибокій ямці, у ґрунті, в бур’янах. (Заєць).
Нікого не бояться – від ворогів їх надійно
захищає панцир із 6-8 тисяч голок. Нічні тварина. Живляться різноманітними комахами. Полює на
змій, мишей, жаб за допомогою нюху. Яблук на голках вони не носять. Але можуть
нанизувати їх, щоб кислий сік виганяв бліх, які заводяться серед голок. Ці
комахи-паразити дуже дошкуляють їм, а лапою дістатися до них вони не можуть.
(Їжачок).
При перестрибуванні з гілки на гілку вони
долають відстань до 15
метрів, хвіст при цьому служить їм за парашут. Живляться
жолудями, горіхами, грибами, ягодами, насінням шишок, бруньками з дерев,
комахами. Одна вона може запасти до 2 тисяч грибів, переважно маслят.
Оселяються в дуплах старих дерев або з
тонких гілочок, моху і лишайників роблять кулястої форми кубла. (Білка).
2. Фізкультхвилинка.
VІ. Закріплення й осмислення вивченого
матеріалу
1. Робота з підручником (с.
62).
-
Розгляньте малюнки Яких тварин ви впізнаєте?
-
Чим звірі відрізняються від інших тварин? Чим вкрите їх тіло?
Тварин, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами. Це найголовніша
ознака
звірів. Своїх малят вони вигодовують
молоком.
2. Розповідь вчителя.
Шерсті в різних
тварин може бути різна кількість. У ведмедя, наприклад, її багато, а в слона –
мало. Це залежить від того, де живе звір. Але не в усіх звірів тіло вкрите густою довгою шерстю.
Чи знаєте ви, що
до звірів відносяться також кити, дельфіни, хоча вони й плавають, замість ніг у них – плавці. але теж вигодовують своїх дитинчат молоком.
Кажани - звірі, які,
можуть літати. Крилами у них слугують передні лапи, видовжені пальці яких
з’єднані шкіряною перетинкою.
3.
Виконання завдань на с. 36 зошита.
4. "Хвилинка-цікавинка" «Для чого звірам хвости».
Лисиця без хвоста
пропаде, загине. Погоняться за нею собаки - швидко її безхвосту впіймають. А з
хвостом лисиця їх обдурить. Поведе хвостом вправо, а сама вліво метнеться. Так
і збіжить руда плутівниця від гонитви.
Коли білочка
стрибає з дерева на дерево, то розправляє свій пухнатий хвіст, і він, мовби,
парашут, підтримує її у повітрі, допомагає білочці зберегти рівновагу. В зимову
завірюху білка вкривається хвостом як ковдрою.
А білий хвостик
оленихи допомагає оленятам не загубити у лісі свою матусю.
5. Повідомлення
дітей.
- Багато цікавого про різних тварин можна
дізнатись із журналів і книг.
А деякі факти вам повідомлять діти.
У тигрів не тільки смугаста шерсть, а й смугаста
шкіра.
Зебра – біла з чорними смугами, а не навпаки.
Не дивлячись на горб, хребет у верблюда прямий.
6. Гімнастика
для очей.
VІІ.
Узагальнення і закріплення вивченого
матеріалу
1.
Гра «Чи віриш ти?»
-
З настанням холодів всі звірі готуються до зими. +
- У лісі всі звірі лягають спати до
весни. -
- Узимку вовк може з’їсти навіть мишу і птаха. +
- Заєць їсть узимку моркву і капусту. -
-
Лисиця часто підкрадається в село за домашньою птицею. +
2. Гра «Закінчи речення».
Головна ознака
звірів є те, що вони вигодовують
малят…молоком.
Звірі піклуються
про своїх…. малят.
Багато звірів живе
у …..лісі .
Звірі належать
до…живої природи.
Уявіть собі , що в
природі раптом зникли всі звірі. До чого це призведе?
Тварини дають людям
…( молоко …)
Тварини дають (
шкіру , шерсть , шовк …)
Тварини допомагають
людині …у роботі
Спілкування з тваринами
робить людей ….добрішими.
VІІІ. Підсумок
уроку
-
Що нового
ви дізналися про звірів?
-
Кому
допомагали?
-
Де будете
застосовувати ці знання в подальшому
житті?
Немає коментарів:
Дописати коментар